Mount Carmel Fitness Challenge

Labor Day - September 2

 

5K Age Group Results

5K overall results

back to Results  Questions?

 


            
         ********** TOP 3 FEMALE FINISHERS ***********

  PLACE NAME                AGE TOWN               TIME  PACE
  ===== =================== === ================== ===== =====
      1 Bonnie Smith         31 Grove City         19:51  6:24
      2 Katrina Briggs       34 Pickerington       19:55  6:25
      3 Holly Thobe          28 Dublin             20:37  6:39

           ********** TOP 3 MALE FINISHERS ***********
 
  PLACE NAME                AGE TOWN               TIME  PACE
  ===== =================== === ================== ===== =====
      1 Robert Moore         37 Columbus           15:40  5:03
      2 Eric Welter          39 Worthington        15:57  5:08
      3 Condy Richardson     29 Lancaster          16:19  5:15

             FEMALE AGE GROUP:  14 & Under (3 Winners)
PLACE O'All NAME               AGE TOWN               TIME  PACE
===== ===== ================== === ================== ===== =====
    1   110 Stacey Tedrick      14 Gahanna            29:06  9:22

             MALE AGE GROUP:  14 & Under (3 Winners)

PLACE O'All NAME               AGE TOWN               TIME  PACE
===== ===== ================== === ================== ===== =====
    1    58 Zach Zwelling       14 New Albany         23:50  7:41
    2    70 Joe Ulrich          13 Reynoldsburg       25:07  8:05
    3    90 Matthew Winslow     13 Reynoldsburg       27:04  8:43
    4    91 Nicholas Manring    12 Pataskala          27:07  8:44
    5   114 Chris Zuccarelli    10 Reynoldsburg       29:50  9:37
    6   125 Anthony Zuccarelli  12 Reynoldsburg       30:42  9:53
    7   134 Philip Owens        13 Dublin             32:27 10:27
    8   136 Robert Calderwood   13 Lancaster          32:45 10:33
    9   137 Matthew Phillips    12 Bremen             32:45 10:33
   10   145 Rothen Bedford      09 Reynoldsburg       33:50 10:54

             FEMALE AGE GROUP:  15 - 19 (3 Winners)

PLACE O'All NAME                AGE TOWN               TIME  PACE
===== ===== =================== === ================== ===== =====
    1    30 Sarah Powers         15 Bexley             21:59  7:05
    2   101 Ann Singer           19 Reynoldsburg       28:03  9:02
    3   103 Rachael Di Yanni     17 Reynoldsburg       28:18  9:07

             MALE AGE GROUP:  15 - 19 (3 Winners)

PLACE O'All NAME                AGE TOWN               TIME  PACE
===== ===== =================== === ================== ===== =====
    1    23 Jonathan Wood        15 Canal Winchester   21:00  6:46
    2    53 Evan Nicol           16 Delaware           23:42  7:38
 
             FEMALE AGE GROUP:  20 - 24 (3 Winners)

PLACE O'All NAME                AGE TOWN               TIME  PACE
===== ===== =================== === ================== ===== =====
    1    44 Meredith Richardson  24 Westerville        22:46  7:20
    2    89 Rochelle Hoelzel     24 Reynoldsburg       26:59  8:42
    3   124 Bonnie Ealy          22 Reynoldsburg       30:24  9:47
    4   164 Sarah Clopton        22 Columbus           46:52 15:05

             MALE AGE GROUP:  20 - 24 (3 Winners)

PLACE O'All NAME                AGE TOWN               TIME  PACE
===== ===== =================== === ================== ===== =====
    1     7 Ralph Lemaster       22 Columbus           18:31  5:58
    2    26 Chris Oswalt         23 Westerville        21:45  7:00
    3    42 Tatsuya Tomizawa     24 Columbus           22:44  7:19
    4   100 Christopher Farris   23 Groveport          27:56  9:00

             FEMALE AGE GROUP:  25 - 29 (3 Winners)

PLACE O'All NAME                AGE TOWN               TIME  PACE
===== ===== =================== === ================== ===== =====
    1    48 Tonya Sebert         27 Reynoldsburg       23:11  7:28
    2    52 Sameerah Salahuddin  29 Columbus           23:38  7:37
    3    73 Olivia Martin        27 Hilliard           25:14  8:08
    4    77 Molly Moyer          26 Reynoldsburg       25:45  8:18
    5   106 Sara Resek           26 Reynoldsburg       28:49  9:17
    6   111 Amy Brumbaugh        26 Powell             29:20  9:27
    7   127 Marianne Kozlowski   25 Hilliard           30:45  9:54
    8   129 Beth O'Boyle         28 Columbus           30:48  9:55
    9   131 Jennifer Skripac     27 Columbus           31:31 10:09
   10   151 Carissa Schroll      29 Canal Winchester   36:55 11:53
   11   154 Denise Ockerman      26 Bexley             38:48 12:30

             MALE AGE GROUP:  25 - 29 (3 Winners)

PLACE O'All NAME                AGE TOWN               TIME  PACE
===== ===== =================== === ================== ===== =====
    1    10 Jiri Skrobanek       29 Columbus           18:54  6:05
    2    33 Brian Skripac        28 Columbus           22:06  7:07
    3    63 Richard Huggins      29 Columbus           24:10  7:47
    4    99 David Gordon         25 Westerville        27:55  8:59
    5   105 Jason Goins          28 Wyandotte          28:42  9:14
    6   108 Aaron Ockerman       28 Bexley             28:59  9:20
    7   117 Matthew Forney       28 Columbus           30:01  9:40
    8   165 Keith Walter         25 Lancaster          46:52 15:05
 
             FEMALE AGE GROUP:  30 - 34 (3 Winners)

PLACE O'All NAME                AGE TOWN               TIME  PACE
===== ===== =================== === ================== ===== =====
    1    82 Luci Terenin         33 Upper Arlington    26:36  8:34
    2    85 Kathleen Balasooriy  31 Pickerington       26:51  8:39
    3    97 Rochelle Swager      31 Sunbury            27:24  8:49
    4   112 Angela Brunney       31 Columbus           29:21  9:27
    5   126 Kim Ulliman          32 Upper Arlington    30:43  9:54
    6   132 Terry Allton         34 Blacklick          31:43 10:13
    7   141 Linda Lindner        32 Grove City         33:04 10:39
    8   142 Carrie Shall         31 Grove City         33:04 10:39
    9   149 Melissa Hawk         31 Columbus           35:02 11:17

             MALE AGE GROUP:  30 - 34 (3 Winners)

PLACE O'All NAME                AGE TOWN               TIME  PACE
===== ===== =================== === ================== ===== =====
    1     8 John Unger           34 Reynoldsburg       18:33  5:59
    2     9 Nick Ford            34 Columbus           18:35  5:59
    3    14 Dan Daum             33 Reynoldsburg       19:31  6:17
    4    20 Gary Williams        34 Worthington        20:39  6:39
    5    25 Tim Trowbridge       31 Columbus           21:45  7:00
    6    36 David Hoke           30 Frankfort          22:15  7:10
    7    38 Mike Lohr            33 Reynoldsburg       22:24  7:13
    8    40 Michael Stevens      30 Dublin             22:37  7:17
    9    54 Matthew Butterworth  32 Columbus           23:43  7:38
   10   169 John Jones           33 Reynoldsburg       50:30 16:15

             FEMALE AGE GROUP:  35 - 39 (3 Winners)

PLACE O'All NAME                AGE TOWN               TIME  PACE
===== ===== =================== === ================== ===== =====
    1    55 Missy Henrick        35 Canal Winchester   23:47  7:40
    2    66 Judi Mormal          38 New Albany         24:41  7:57
    3    88 Debi Mosholder       37 Columbus           26:57  8:41
    4   107 Rhonda Wright        39 Reynoldsburg       28:51  9:18
    5   146 Melissa Minney       36 Columbus           34:08 10:59
    6   147 Patty Patton         39 Worthington        34:44 11:11
    7   167 Gina George          39 Harrisburg         47:17 15:14
    8   170 Lisa Jones           35 Reynoldsburg       50:30 16:16

             MALE AGE GROUP:  35 - 39 (3 Winners)

PLACE O'All NAME                AGE TOWN               TIME  PACE
===== ===== =================== === ================== ===== =====
    1     5 Mitch Harthagle      38 Lancaster          17:30  5:38
    2    12 Jim Wells            38 Newark             19:21  6:14
    3    13 Jeff Landis          35 Canal Winchester   19:31  6:17
    4    22 John Dellailora      39 Bexley             20:42  6:40
    5    47 Stephen Huggins      36 Bexley             22:58  7:24
    6    62 Bill Stoddard        36 Pickerington       24:09  7:47
    7    71 Dan Zuccarelli       39 Reynoldsburg       25:09  8:06
    8    75 Stephen Burgin       35 Columbus           25:35  8:14
    9    84 Mitchell Hirsch      36 Bexley             26:42  8:36
   10   104 Kenneth Kirksey      39 Reynoldsburg       28:26  9:10
   11   166 Brian George         39 Harrisburg         47:08 15:11
 
             FEMALE AGE GROUP:  40 - 44 (3 Winners)

PLACE O'All NAME                AGE TOWN               TIME  PACE
===== ===== =================== === ================== ===== =====
    1    59 Tracy Laub           42 Circleville        23:55  7:42
    2    68 Suzanne Seymour      40 Carroll            25:05  8:05
    3    78 Teresa Vandyne       42 Hilliard           26:23  8:30
    4   118 Daisy Mildebrand     40 Grove City         30:02  9:40
    5   119 Sharon Montenaro     41 Powell             30:07  9:42
    6   120 Ruth Tedrick         41 Gahanna            30:10  9:43
    7   130 Gayla Lemmon         44 Reynoldsburg       31:07 10:01
    8   152 Jill McClellan       44 Reynoldsburg       36:55 11:53
    9   155 Gayle Duris          44 Pataskala          41:34 13:23
   10   158 Deb Chenault         43 Columbus           42:39 13:44
   11   163 Lauren Lubow         44 Columbus           44:27 14:19
   12   171 Alison Curtin        43 Reynoldsburg       51:27 16:34
   13   172 Gail Ahlborn         44 Reynoldsburg       51:29 16:35

             MALE AGE GROUP:  40 - 44 (3 Winners)

PLACE O'All NAME                AGE TOWN               TIME  PACE
===== ===== =================== === ================== ===== =====
    1    15 Mike Hollowniczky    40 Cambridge          19:48  6:23
    2    24 John Woltman         42 Zanesville         21:40  6:59
    3    32 David Irwin          40 Columbus           22:06  7:07
    4    35 James Gardner        40 Upper Arlington    22:14  7:10
    5    39 Michael Lemaster     41 Columbus           22:32  7:15
    6    43 Keith Sharrock       42 Reynoldsburg       22:44  7:19
    7    60 Mark Briggs          42 Pickerington       24:05  7:45
    8    61 Jon Patton           40 Worthington        24:07  7:46
    9    67 Scott Nodes          43 Phoenix            25:04  8:04
   10    72 Neal Seymour         43 Carroll            25:12  8:07
   11    80 David Maslekoff      44 Columbus           26:30  8:32
   12    83 Steve Richard        42 Reynoldsburg       26:41  8:36
   13    86 Al La Sala           41 Columbus           26:52  8:39
   14    93 Terry Cooper         41 Granville          27:17  8:47
   15    98 Daniel Di Yanni      44 Reynoldsburg       27:35  8:53
   16   123 Paul Gibson          43 Bexley             30:15  9:45

             FEMALE AGE GROUP:  45 - 49 (3 Winners)

PLACE O'All NAME                AGE TOWN               TIME  PACE
===== ===== =================== === ================== ===== =====
    1    37 Cookie O'Neal        49 Columbus           22:20  7:12
    2    56 Linda James          46 Granville          23:48  7:40
    3    96 Pam Mann             48 Columbus           27:22  8:49
    4   113 Sally Oswalt         47 Mansfield          29:43  9:34
    5   122 Susan Ritter         45 Reynoldsburg       30:13  9:44
    6   140 Pam Ritch            47 Reynoldsburg       33:02 10:38
    7   148 Cindy Ozamiz         45 Pickerington       34:58 11:16
    8   159 Susan Bellotti       46 Columbus           43:12 13:55
    9   160 Diane Kozlowski      49 Columbus           43:12 13:55
   10   161 Kay Rieve            45 Columbus           44:24 14:18
   11   162 Joan Wehrle          47 Reynoldsburg       44:25 14:18
 
             MALE AGE GROUP:  45 - 49 (3 Winners)

PLACE O'All NAME                AGE TOWN               TIME  PACE
===== ===== =================== === ================== ===== =====
    1     4 Tim Anstaett         46 Columbus           17:22  5:36
    2     6 Dane Smith           45 Hilliard           18:19  5:54
    3    18 Chris Keppler        49 Worthington        20:30  6:36
    4    27 Tom Tichenor         46 Columbus           21:46  7:01
    5    49 Brad Swonger         45 Granville          23:14  7:29
    6    51 Bob Lemyre           47 Upper Arlington    23:34  7:35
    7    69 Troy Hall            45 Reynoldsburg       25:06  8:05
    8    87 Randy Smith          46 Delaware           26:55  8:40

             FEMALE AGE GROUP:  50 - 54 (3 Winners)

PLACE O'All NAME                AGE TOWN               TIME  PACE
===== ===== =================== === ================== ===== =====
    1    95 Pat Farnlacher       52 Johnstown          27:21  8:48
    2   115 Donna Black          52 Reynoldsburg       29:51  9:37
    3   135 Mary Ellen Oshaughn  52 Columbus           32:44 10:33
    4   138 Carolyn Merry        51 Hilliard           32:51 10:35
    5   144 Ketha Robbins        54 Reynoldsburg       33:43 10:51
    6   156 Marie Oak            52 Pataskala          41:35 13:23
    7   157 Joyce Mason          50 Reynoldsburg       42:23 13:39
    8   168 Sally Oddi           54 Columbus           47:19 15:14

             MALE AGE GROUP:  50 - 54 (3 Winners)

PLACE O'All NAME                AGE TOWN               TIME  PACE
===== ===== =================== === ================== ===== =====
    1    11 Charlie Ernst        50 Westerville        19:07  6:09
    2    21 Donald Keller        53 Galloway           20:40  6:39
    3    28 Paul Walker          52 Pickerington       21:53  7:03
    4    31 Mike Lyons           53 Columbus           22:04  7:06
    5    34 John McCoy           50 Gahanna            22:12  7:09
    6    41 Tom Black            52 Reynoldsburg       22:41  7:18
    7    46 Dan Reid             51 Whitehall          22:57  7:23
    8    57 Patrick Garrity      53 Westerville        23:50  7:40
    9    65 Joe Woods            52 Worthington        24:40  7:57
   10    76 Ray Anklam           50 Pickerington       25:42  8:17

             FEMALE AGE GROUP:  55 - 59 (3 Winners)

PLACE O'All NAME                AGE TOWN               TIME  PACE
===== ===== =================== === ================== ===== =====
    1    74 Donna Jaske          58 Columbus           25:16  8:08
    2   128 Marilyn Hintz        59 Delaware           30:46  9:55
    3   153 Elaine Fencl         56 Reynoldsburg       36:57 11:54
 
             MALE AGE GROUP:  55 - 59 (3 Winners)

PLACE O'All NAME                AGE TOWN               TIME  PACE
===== ===== =================== === ================== ===== =====
    1    45 Craig Fuller         55 Circleville        22:53  7:22
    2    50 Roger King           55 Dublin             23:31  7:34
    3    81 Robert Sherman       55 Dublin             26:33  8:33
    4    92 Anthony Paneth       56 Columbus           27:13  8:46
    5   121 Earl Reisinger       56 Ashville           30:12  9:44
    6   139 Dennis Thomas        55 Reynoldsburg       32:55 10:36
    7   143 James Rapp           56 Gahanna            33:33 10:48

             MALE AGE GROUP:  60 - 64 (3 Winners)

PLACE O'All NAME                AGE TOWN               TIME  PACE
===== ===== =================== === ================== ===== =====
    1    64 Ralph O'Neal         60 Columbus           24:31  7:54
    2    79 Mark Henderson       64 Newark             26:27  8:31
    3   116 Mike Houlahan        63 Worthington        29:53  9:37
    4   133 Bobby Johnson        62 Pickerington       32:12 10:22

             MALE AGE GROUP:  65 & Over (3 Winners)

PLACE O'All NAME               AGE TOWN               TIME  PACE
===== ===== ================== === ================== ===== =====
    1    29 Jack Tapee          66 Bexley             21:58  7:05
    2    94 Leonard Pohlod      71 Amanda             27:20  8:48
    3   102 Jack Shuter         72 Worthington        28:03  9:02
    4   109 Ken Alpeter         76 Heath              29:04  9:22
    5   150 James Murray        71 Columbus           36:45 11:50